لیوان یکبار مصرف قهوه چگونه به دست می آید؟

لیوان یکبار مصرف

لیوان یکبار مصرف

آیا تابحال در مورد آن لیوان یکبار مصرفی که در دستانت جا گرفته اندیشیده ای؟ فکر کردید که این لیوان قهوه که از کجا آمده و در نهایت به کجا هدایت می شود؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه چیزی در ساخت آن دخیل است ؟ بله ، ما به شما خواهیم گفت؟

لیوان قهوه از چهار جز اصلی ساخته شده اند:

· یک لایه کاغذی که قسمت کاغذی فنجان را شامل میشود که معمولاً شامل 90٪ تخته کاغذ بکر و 10٪ کاغذ بازیافت شده میباشد.

· یک لایه پلی اتیلن. لایه پوشش پلاستیکی از پلی اتیلن که متداول ترین نوع پلاستیک میباشد، که مخلوطی از اتیلن و بنز آلدهید است ، ساخته شده است. نقطه ذوب پلی اتیلن بالا است، 248 تا 266 درجه فارنهایت، که همین امر باعث مناسب بودن برای لیوان قهوه است.

درپوش پلاستیکی از پلی استایرن ساخته شده است که معروف به لیچ استایرن است و درایالات متحده در فهرست سرطان زاها قرار گرفته است.

· کرکره کاغذی. این لایه از مقوا در یک فرآیند جداگانه با استفاده از خمیر موج دار ساخته شده است که مقاوت لیوان یکبار مصرف و مخصوصا لیوان قهوه را چندین برابر کند.

لیوان قهوه

لیوان یکبار مصرف

ابتدا قسمت کاغذ:

· مواد اولیه تهیه یک لیوان قهوه یکبار مصرف شامل حدود 9000-12000 کیلوگرم بخار ، 960-1000 کیلووات ساعت انرژی از طریق برق و 50 متر مکعب آب خنک کننده به ازای هر تن مواد اولیه مصرف خواهد شد.

· سالانه حدود 357،000،000 درخت برای تولید همه لیوان های کاغذی پلی اتیلن دار استارباکس قطع می شود. ماشین آلاتی که برای برداشت درختان استفاده می شود ، اسکلیدرهای کابل و گراپلر ، فلچ فلکه ، لیفتراک و برش دهنده ها هستند. همه این ماشین ها علاوه بر استفاده از دیزل برای کار کردن ، از انرژی شیمیایی استفاده می کنند. انرژی جنبشی ماشین ها درختان را قطع می کنند ، می گیرند و حمل می کنند.

· پس از قطع درختان ، آنها به یک مرکز تخلیه ارسال می شوند. تأسیسات debark معمولاً از دستگاه های debark تشکیل شده است که با برق ، گازوئیل ، ضایعات چوب یا ترکیبی از یک ، دو یا هر سه سوخت کار می کنند. بسته به نوع سوخت مورد استفاده ، ممکن است از انرژی الکتریکی ، شیمیایی یا حرارتی استفاده شود یا ترکیبی از هر سه مورد استفاده شود.

· سپس، آنها را به یک مرکز جداگانه فرستاده می شود تا تراشه شود. درختان با انرژی جنبشی از چاقوهای عظیم متصل به چرخ های فولادی خرد می شوند. چاقوها با انرژی شیمیایی و الکتریکی یا ترکیبی از این دو یا فقط یکی از این دو کار می کنند – انرژی شیمیایی ممکن است از گازوئیل حاصل شود ، انرژی الکتریکی از برق است. هنگامی که درختان تراشیده می شوند ، آماده تبدیل به تفاله می شوند.

· تبدیل تراشه به تفاله با فرایند مکانیکی یا شیمیایی قابل انجام است. فرایند مکانیکی به انرژی بیشتری نیاز دارد و محصول پالپ کمی تغییر رنگ داده و بافت بیشتری دارد. در حالی که فرآیند شیمیایی انرژی کمتری دارد ، محصول پالپ را می توان با انواع سایه های مختلف و مجموعه ای از بافت ها تنظیم کرد. با این حال ، فرآیند شیمیایی به اندازه فرآیند مکانیکی کارآمد نیست ، زیرا مقدار فیبر جمع شده حدود 50 تا 60 درصد از آنچه در صورت انجام فرآیند مکانیکی بدست می آورید ، است.

· بدین ترتیب از یک فرآیند شیمیایی استفاده می شود زیرا خمیر کاغذ مورد نظر سفید روشن و صاف خواهد بود. تراشه ها به دستگاه هضم خورانده می شوند و در آنجا مواد شیمیایی اضافه می شوند. سپس تراشه ها را گرم میکنند تا لیگنین را از بین ببرد. سپس محلول با افزودن سایر مواد شیمیایی گرم و از طریق هضم های مختلف تغذیه می شود. در پایان فرآیند خمیربرداری از “10 تن بخار و 1000 کیلووات ساعت انرژی الکتریکی در هر تن خمیر فیبر سلولزی تولید شده” استفاده خواهد شد. محصول نهایی یک رول بزرگ از تفاله است که بعداً از تفاله به کاغذ تبدیل می شود.

· بعد ، خمیر کاغذ از طریق دستگاه کاغذ به کاغذ تبدیل می شود. دستگاه کاغذ تفاله مرطوب را گرفته ، مخلوط کرده و به آرامی رقیق می کند. دستگاه کاغذ از انرژی الکتریکی برای اجرای انرژی جنبشی برای فشار دادن و قالب گیری کاغذ استفاده می کند ، در حالی که از انرژی حرارتی برای خشک کردن کاغذ استفاده می شود. پس از عبور از دستگاه ، کاغذ جدید رول می شود.

· سپس کاغذ جدید از طریق دستگاه مبدل تغذیه می شود تا به تکه های کاغذ برش داده شود که بعداً به یک لیوان یکبار مصرف تبدیل می شود.

· پس از برش کاغذها ،آن ها از طریق دستگا،چاپ می شوند ، در این حالت آرم چاپ شده روی آنها چاپ میافتد. پس از چاپ آرم بر روی تخته کاغذ بکر ، کاغذ به دستگاه ساخت لیوان منتقل میشود. تخته های کاغذ تا شده و چین خورده اند و از انرژی حرارتی برای آب بندی لیوان ها استفاده می شود.

· محصول نهایی یک لیوان کاغذی با وزن حدود 8.3 گرم با انرژی مخصوص مواد معادل 66 MJ است.

:لیوان کاغذی درب دار

لیوان یکبار مصرف

· اتیلن و بنز آلدهید با هم مخلوط می شوند و برای ساختن پلی اتیلن آماده میشوند. پلی اتیلن روی کاغذ ها ریخته می شود تا آماده برای ذخیره شدن در انبار شود. گلوله های پلی اتیلن با کاغذ سفید شده ترکیب می شوند ، که آخرین مرحله از ساخت کاغذ است.


·درب ها به گونه ای طراحی شده اند که با یک سوراخ کوچک جرعه ای روی فنجان بسته می شوند. همه درب ها در واقع متناسب با لیوانهایشان نیستند. که منجر به زباله و ریختن آنها می شود.

روکش کرکره ای

· مقوا ضخیم تر از کاغذ معمولی است که مقاومت در برابر پارگی آن را افزایش می دهد اما در تولید نیز به خمیر بیشتری احتیاج دارد. این ماده همچنین ماده ای بسیار متخلخل است و به طور متوسط ​​دارای 70٪ هوا است که باید در فرآیندی جداگانه به درون تفاله تزریق شود.

با تهیه لیوان کاغذی درب دار،لیوان یکبار مصرف،لیوان قهوه ، مکان هایی در سراسر دنیا وجود دارد که منتظر می مانند تا قهوه درون آنها ریخته شود تا برای مشتری قهوه سرو شود و به مدت 10-20 دقیقه از آنها استفاده شود. اکثر لیوان قهوه یکبار مصرف در محل دفن زباله قرار می گیرند زیرا به دلیل پوشش پلاستیکی قابل بازیافت و قابل کود نیستند.

و سپس شما 10 – 15 دقیقه از آن استفاده کردید! و بیشتر شما آن را به دور در یک مخزن جمع آوری زباله که به زمین ریخته شده اند می اندازید.


پیامدهای بازیافت و دفن زباله:

لیوان یکبار مصرف

· لیوان یکبار مصرف کاغذی پلی اتیلن به جز در بعضی از کشورها که دارای امکانات خاص کمیاب هستند ، قابل بازیافت و کود نیستند.

· پوشش پلی اتیلن باید از روکش کاغذ برداشته شود زیرا آنها دو ماده مختلف هستند و مراحل مختلفی را برای بازیافت یا کمپوست شدن طی می کنند. اکثر ایستگاه های بازیافت در سراسر جهان زیرساختی برای حذف پوشش پلی اتیلن ندارند. اما حتی اگر یک ایستگاه انتقال زیرساخت داشته باشد ، آنها باز هم نمی خواهند لیوان های پلی اتیلن را بازیافت کنند ، زیرا بازیافت آنها مقرون به صرفه نیست. (3 میلیارد لیوان یکبار مصرف استارباکس هر ساله حتی در شهرهای بسیار مترقی مانند سانفرانسیسکو نیز در محل دفن زباله قرار می گیرد.

· کامیون های زباله برای استفاده از انرژی جنبشی از انرژی شیمیایی یا الکتریکی برای گرفتن لیوان های پلی اتیلن و انتقال آنها به محل دفن زباله استفاده می کنند. این لیوان یکبار مصرف که اکنون زباله هستند ، به یک محل دفن زباله هدایت می شوند و در آنجا بقیه سالهای خود را به آهستگی در محل دفن زباله و انتشار مواد سرطان زا ، متان و دی اکسید کربن سپری می کنند.

· مقوا کرکره ای بر روی لیوان قهوه یکبار مصرف و لیوان کاغذی درب دار به همان روش ساخت لیوان یکبار مصرف ساخته می شود ، اما بدون پلاستیک است که قابل بازیافت است. با این حال ، باید آن را از لیوان یکبار مصرف جدا کرده و در سطل مناسب قرار دهید ، که غیر معمول است.

راه دیگری وجود دارد که از لیوان های شیشه ای خودتان استفاده کنید.

هزاران بار از لیوان های خود استفاده کنید.

اقتباس شده از https://www.zoeticalife.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *