بسته بندی هنری ژاپنی در ظروف کاغذی

بسته بندی

بسته بندی


کلمه ژاپنی مورد استفاده در بسته بندی “tsutsumi” است.

اصطلاحی که به معنای واقعی کلمه به معنی بسته بندی شی یا هدیه است و از افعالی گرفته می شود که معنی آنها پوشاندن است. ، پوشاندن به معنای

پنهان کردن ، مخفی نگه داشتن است.

در مقایسه با مفهوم غربی بسته بندی، که به عنوان یک شی کاملاً قابل مشاهده است

تسوتسومی یک ایده فرهنگی متفاوت را نشان می دهد. محافظت از هدیه، فرم ها و رنگ های ساده به روشی متین و ظریف.

با تسوتسومی ، قبل از هر چیز لذت از زیبایی و اندیشیدن به بسته و بدون عجله پاره کردن کاغذ و برش روبان ها برای دیدن آنچه در داخل است ، وجود دارد.

در دوران باستان ، برخی از تسوتسومی ها که برای مراسم خاص ساخته می شدند ، قرار نبود افتتاح شوند. کافی بود بدانید که هر آنچه در داخل آنها بود با ایمنی محافظت می شود.

در ژاپن مدرن ، TSUTSUMI به معنای ارائه هدیه است.

اغلب بدون بسته بندی و پنهان کردن کامل آنها ، اما ارائه آنها توسط اشیا و فرم های خاص برجسته شده است.

سنت مبادله هدایا ریشه ای مذهبی دارد و ریشه در سنتوئیسم دارد.

خدایان بیشمار شینتو در ازای خوش شانسی ، سلامتی ، رفاه ، برداشت فراوان از انسان هدایای آیینی مانند برنج ، میوه ، دانه ، ماهی خشک کوچک و غیره را دریافت می کردند.

این پیشنهادات به صورت بسته بندی شده ، محافظت شده ، گره خورده و یا به سادگی با مواد طبیعی مانند برگ ، پوست ، بامبو ، یونجه ، سنگ ، سفال ، کاغذ و موارد دیگر ارائه میشده است.

استفاده از کاغذ غالباً امری ممتاز بود. زیرا ماده ای مقدس به ویژه برای خدایان عزیز قلمداد می شد.

کاغذ ژاپنی

از ورق های ساده کاغذی که در آن غذا قرار داده می شود. به کاسه های ظریف و ظروف ساخته شده با استفاده از روش اریگامی، عنصر کاغذ مقدس هر چیز کوچکی را که در محراب های Kami ، ارواح قرار می گیرد ، مقدس می کند .

از Shintoo موجود در عناصر طبیعت کاغذهای ساخته شده در ژاپن با روش های سنتی “واشی” نام دارد. به معنی کاغذ ژاپنی و کاغذ صلح.

همه این ریشه های ریشه ای ، آیینی و مذهبی ، هر شیئی را – هر چند کوچک – در یک ورق کاغذ بسته بندی شده ، به چیزی با ارزش نمادین بالا تبدیل می کند.

اغلب نیاز به دقت و تفکر دقیق در انتخاب حال که مبادله می شود ، دارد. بنابراین معنای Tsutsumi این است که از یک هدیه محافظت کنید و آن را در چیزی مقدس قرار دهید و سپس آن را به عنوان نمادی از صلح و هماهنگی ارائه دهید.

به این معانی ، ما باید توجه و زمانی را که به تهیه Tsutsumi اختصاص داده شده است اضافه کنیم.نشان دهنده هدیه مهم تری از هدیه ای است که بسته بندی شده است.

این در واقع قطعه ای از زندگی فرد است که به این ژست اختصاص داده شده است. هرچه بیشتر با Tsutsumi پذیرایی شود ، ارزش نمادین آن با ارزش تر خواهد بود.

TSUTSUMI

TSUTSUMI هدف خاصی را ارزش گذاری می داند. گاهی اوقات با چین های بسیار ساده ، بار دیگر با مکانیزم های تاشو و طولانی و پیچیده. مناسب ترین تسوتسومی برای یک شی مشخص مورد مطالعه و تحقیق قرار می گیرد.

برای یک جعبه ، کاغذ خشک شده استفاده می شود و چین های دقیق در امتداد گوشه ها ایجاد می شود تا شکل هندسی آن برجسته شود.

برای یک شی گرد ، یک کاغذ نرم و پوششی که با منحنی ها سازگار است.

برای یک گل ، ورق های کاغذی دست ساز با گیاهان در هم تنیده شده اند تا با عنصر زنده ای که در آن قرار دارند هماهنگ شود.

برای یک لباس ، یک دستمال کاغذی سبک که باعث می شود نرمی پارچه احساس شود. و معیارهای مشابه نیز در انتخاب رنگها استفاده می شود.گاهی اوقات با جسم هماهنگ و گاهی بسیار متضاد ، برای تعجب با رنگهای غیر منتظره.

زیبایی شناسی ژاپنی بسته هایی را که روی خطوط مورب ورق کاغذ مطالعه می شوند ، ترجیح می دهد.متفاوت از سیستم غربی که جسم را با کناره های آن موازی با کاغذ قرار می دهد.

نتیجه یک طراحی هندسی زیبا از گوشه ها و مثلث ها است که اغلب با قرار دادن رنگ های مختلف برجسته می شود.

شکل نامتقارن برای چشم جالب تر و تحریک کننده تر است.

و نمونه هایی از تستسومی نامتقارن وجود دارد .که هم برای اشیای ساده مانند جعبه و کتاب و هم برای اشکال استوانه ای و نامنظم مورد مطالعه قرار گرفته است.

در میان روش های مختلف ساخت TSUTSUMI ، برخی شایسته توجه خاص هستند ، زیرا آنها برای اشیا particular خاصی به دنیا آمده اند.

به عنوان مثال ظروف و بطری ها تقریباً هرگز به طور کامل بسته بندی نمی شوند. اما در نمای کامل باقی مانده اند تا بتوانید شکل آنها را درک کنید.

فقط قسمت بالایی آن (کلاهک) توسط یک مربع کاغذ پوشانده شده به دور طناب بطری با طناب یا کاه پوشانده شده است تا یک دسته تشکیل شود.

در اصل این “کلاه” ساده ، پروانه-اوریگامی نر و ماده وجود دارد. که در روز عروسی عروس و داماد بر روی کاسه های ساکی نوشیده می شود.

بسته بندی گل

بجای گلها بطور کلی در HANATSUTSUMI (بسته بندی گل)

ورق های کاغذی از رنگ های مختلف ، یکی از بالای دیگری قرار داده شده و تا می شوند تا نوشی شکل بگیرند.

نوشی پوسته یک حیوان دریایی است. که به لطف قابلیت مومیایی طبیعی خود (مانند اجساد مقدس زاهدان) نشان دهنده جاودانگی است.

قرار دادن یک گیاه ، یک گل ، یک شاخه یا یک برگ در کاغذ نوشی به حفظ به موقع آن کمک می کند.

hanatsutsumi

hanatsutsumi همیشه قسمت بالایی گلها را بدون پوشش رها می کند. که گاهی فقط بخشی از ساقه برگها را می پوشاند.

مواد غذایی مانند تخم مرغ ، سبزیجات ، ماهی ، توفو و خمیرمایه ساخته شده از برنج اغلب نه تنها در کاغذ بلکه در سایر مواد انعطاف پذیر مانند برگ ، کاه ، طناب و غیره نیز مسکن پیدا می کنند.

برای مثال تخمگذاری را در کجا قرار دهید. اگرچه به وضوح قابل مشاهده هستند ، اما هنوز توسط یک بسته بندی ضد شوک واقعی محافظت می شوند.

شبکه های گره های دقیق از ماهی ، سخت پوستان و سبزیجات پشتیبانی می کند. تا بتوان آنها را آویزان کرد تا تهویه هوا را تأمین کند.

اما این بسته بندی برای حمل و نقل ، فروش نیز ایمن است.

مواد غذایی بسته بندی شده به این روش قابل مشاهده هستند. و می توان زیبایی و طراوت آنها را درک کرد.

عنصری که با بسیاری از TSUTSUMI در حال گره زدن است.

که گاهی معنای واقعی نمادین “بستن” با خود شخصی را که هدیه به او داده شده است ، در نظر می گیرد.

روش های گره زدن و گره ها برای موارد مختلف وجود دارد.

از مواردی که فقط یک بار در طول زندگی فرد اتفاق می افتد (تولد ، مرگ) گرفته تا مواردی که به راحتی آرزو می کنند.

mizuhiki

برای ارزش یابی گره ، رشته های کاغذی به نام mizuhiki (از کلمه میزو ، آب ، برای مرطوب کردن رشته های کاغذی پیچ خورده استفاده می شود.

که پس از خشک شدن ، بسیار مقاوم می شوند).

اینها در گروههای 5 ، 7 و 9 نفره ، در رنگهای مختلف برای موارد مختلف جمع می شوند.

سفید و سرمه ای برای هدایای رسمی. سفید و قرمز برای مناسبت های تعطیلات. طلا و نقره برای عروسی.چند رنگ برای مهمانی ها با دوستان یا کادوهای کودکان ، سفید و سیاه برای مراسم خاکسپاری.

همچنین از کاه برنج ، رافیا ، طناب و همه چیزهایی که می توان گره زد می تواند در تسوتسومی استفاده شود.

گاهی اوقات نقش این عناصر به طور انحصاری یک نقش کاربردی است.

اما تقریباً همیشه از نظر زیبایی شناختی بسیار عالی است. و هم در ترکیب با مواد دیگر و هم به صورت جداگانه مورد استفاده قرار می گیرد. مانند بافت های زیبایی که معمولاً برای بسته بندی ماهی ، سبزیجات ، اشیا شکننده مانند تخم مرغ ،کاسه و غیره…

علاوه بر این از مواد طبیعی ، سنتی و همچنین پارچه هایی که FUROSHIKI نامیده می شود ، در TSUTSUMI استفاده می شود.

furoshiki ، که به معنای واقعی به معنی “تشک حمام” است. در اصل یک تکه پارچه بود که در هنگام رفتن به حمام عمومی وسایل شخصی را در آن می پیچیدند.

فوروشیکی

بسته بندی

با بلند کردن گوشه های فوروشیکی و گره زدن دو به دو آنها ، می توان بسته را به راحتی روی شانه های یکی حمل کرد.

با توجه به سایر مواد ، پارچه توانایی منحصر به فرد سازگاری با فرم اشیا بسته بندی شده را دارد. بنابراین ، با گذشت زمان ، به عنوان یک عنصر بسته بندی مورد استفاده قرار گرفت.

در مقایسه با کاغذ ، فوروشیکی برای بسته بندی و حمل اشیا سنگین و شکننده بهتر است. مانند کاسه های سرامیکی ، بطری ، جعبه های چوبی حاوی مواد غذایی و غیره . گاهی اوقات ، از آن به عنوان کیسه موقت برای حمل هدیه و سپس استفاده از آن استفاده می شود. باز شده فوروشکی را به خانه می آورند تا برای یک مناسبت دیگر استفاده شود.

طراحی مدرن از همه این TSUTSUMI برای بسته بندی صنعتی امروز ایده گرفته است.

شروع با استفاده از مواد طبیعی سنتی که از طریق جزئیات بسیار تصفیه شده با استفاده از کاغذ ، چوب ، طناب و غیره ، تا حد بالقوه خود استفاده می شود تا بازیابی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *